Trebišovský Lumen sa zmení na moderné zariadenie pre seniorov

Zdroj: TASR
Zverejnené: 7.5.2013
Rozsiahla rekonštrukcia za viac ako 3 milióny eur potrvá do októbra budúceho roka. 


Foto: TASR - Roman Hanc

TREBIŠOV. Zvýšenie kvality bývania prinesie klientom rozsiahla rekonštrukcia trebišovského Zariadenia pre seniorov a Domova sociálnych služieb Lumen.
Náklady na začínajúcu prestavbu s podporou eurofondov sú 3,2 milióna eur, práce majú byť ukončené v októbri 2014.
Budova slúži na sociálne služby už od roku 1965. "Tých 48 rokov je dosť na to, aby sme začali konečne veľkú rekonštrukciu a klientom ponúkli štandard, aký by mal byť v 21. storočí," konštatoval pre TASR riaditeľ zariadenia Jozef Čičatko.
Skvalitnenie podmienok bývania pritom podľa neho prinesie zníženie kapacity objektu - z pôvodných 240 miest na cieľových 200.
Doterajšie dvoj- až štvorposteľové izby sa zmenia na bunkový systém s jedno a dvojposteľovými izbami s vlastným WC a sprchou.
Investícia, ktorú realizuje Košický samosprávny kraj (KSK), zahŕňa aj výmenu okien, kompletné zateplenie, novú strechu, zvýšenie počtu výťahov, bezbariérové úpravy, či premenu jedného z pavilónov na zónu rehabilitácie a relaxácie. Novinkou bude aj systém slnečných kolektorov na ohrev úžitkovej vody.

Obnovujú aj ďalšie tri domovy
Riaditeľ úradu KSK Ondrej Bernát pre TASR uviedol, že aktuálne rekonštrukcie zahŕňajú celkovo štyri domovy sociálnych služieb.
Okrem Trebišova sa tak deje v Košiciach na Skladnej ulici, v Prakovciach a Rakovci nad Ondavou. Najväčšie investícia je práve v Trebišove.
"Tento projekt sa rodil veľmi ťažko, od myšlienky k realizácii ubehlo dlhých päť rokov a ja dúfam, že na budúci rok sa stretneme pri slávnostnom otvorení zrekonštruovaného zariadenia," dodal.
Prestavbu má na starosti spoločnosť Chemkostav, a. s., Michalovce, ktorá uspela vo verejnej súťaži.