Rozbitú cestu v Mlynkoch po rokoch opravia

Zdroj: Korzar.sk
Zverejnené: 16.10.2012
Havarijný stav cesty v  Mlynkoch v okrese Spišská Nová Ves odstráni michalovská spoločnosť Chemkostav. 

MLYNKY. Cesta II. triedy dlhá 8 kilometrov smerujúca od Spišskej Novej Vsi k obci je v dezolátnom stave už desiatky rokov. Vlaňajšie letné povodne sa podpísali pod havarijný stav 600–metrového úseku.
Nepriaznivé poveternostné podmienky počas celého roka spôsobovali zosuv pôdy na jednej strane.  Zúžená vozovka, na ktorej miestami chýba krajnica, je v noci ešte nebezpečnejšia.
Vlastník cesty Košický samosprávny kraj (KSK) po administratívnych peripetiách vybral na jeseň z jedenástich ponúk  Chemkostav Michalovce.
Správa ciest KSK zaplatí za práce  648 000 eur vrátane dane z pridanej hodnoty. Predpokladaný čas výstavby je sedem mesiacov.
Hoci sa začatie prác avizovalo už v septembri, hneď prvé stretnutie so zástupcami Chemkostavu  ukázalo, že odstrániť havarijný stav nebude až také jednoduché.
„Podľa informácií, ktoré som si od spoločnosti vypočul, oporný múr na spevnenie komunikácie sa bude budovať za neustálej prevádzky. V praxi to znamená, že jeden pruh musí byť prejazdný a byť k dispozícii prichádzajúcim vozidlám.  To ale nie je možné, pretože cesta je na niektorých úsekoch  taká úzka, že po nej prejde len jedno vozidlo,“ reaguje starosta Mlyniek Alfréd Franko (SNS).
Domnieva sa, že ťažké mechanizmy potrebné na opravu zatarasia celú cestu. Obec podľa neho ostane z tejto časti uzavretá.
Kamióny a nákladné autá majú na tesnej komunikácii prednosť. Z bezpečnostného hľadiska ostane stáť na krajnici osobný automobil.
„Bojím sa, či je zadaný projekt vôbec realizovateľný. Ak nie, budeme musieť zase čakať,“ robí si starosti A. Franko.
Chemkostav s KSK o probléme vedia a hľadajú riešenie.
Tamojším obyvateľom dochádza trpezlivosť. „Cesta je veľmi nebezpečná. Kedy to už konečne začnú riešiť? Až keď si niekto ublíži?“ pýtajú sa.
Jozef Černický je predsedom stolnotenisového oddielu. Ženy, hrajúce za extraligu, sa na domácej palubovke stretávajú so súperkami z celého Slovenska.
„Pri vítaní nás vždy počastujú nadávkami na zlé cesty. Raz sa mi stalo, že ma zastavil šofér v limuzíne s bratislavskou značkou. Pýtal sa ma, či ide správne na Mlynky, pretože sa mu zdalo, že odbočil na lesnú cestu. Nebolo mi dvakrát do smiechu,“ konštatuje obyvateľ Mlynkov.


Úzka cesta. Menšie auto musí ustúpiť väčšiemu.

Foto: ešl