Patríme medzi špičku slovenského stavebníctva

Zdroj: Magda HABUROVÁ (Slovo Zemplína)
Zverejnené: 28.11.2011

Ing. Tibor MAČUGA, predseda predstavenstva Chemkostavu, a.s. v Michalovciach pre Slovo Zemplína

Stavebná spoločnosť Chemkostav, a.s. má za sebou dlhoročnú tradíciu. Čomu vďačíte za jej dlhodobé úspešné zotrvanie na stavebnom trhu, keď vieme, že je značne dimenzovaný a nie vždy má u nás prajné podmienky?

- Naša spoločnosť vznikla v roku 1996. Hneď od začiatku sme mali predstavu vybudovať stredne veľkú firmu. Takýto typ firmy dokáže oveľa pružnejšie reagovať na potreby trhu. Správnosť tohto rozhodnutia nám potvrdil aj nástup hospodárskej krízy, ktorá nemala na našu spoločnosť nijaký dramatický dopad. Myslím tým hlavne nepopulárne znižovanie stavu pracovníkov. Dlhodobo patríme medzi špičku slovenského stavebníctva v segmente pozemného staviteľstva. Dokazuje nám to, že máme kvalitných manažérov, technikov a remeselníkov, ktorí vedia získať zákazku, a následne k spokojnosti investora, ju aj zrealizovať.                              Chemkostav aréna v Michalovciach

Za obdobie, odkedy pôsobíte medzi rozhodujúcimi stavebnými spoločnosťami na Slovensku, iste ste získali aj viacero významných ocenení. Ktoré si najviac vážite?

- Máte pravdu, tých ocenení je viac. Každé ocenenie našej práce si vysoko vážim. Nechcem uprednostňovať jednu stavbu pred druhou, každá má svoju „históriu“ či už pozitívnu, alebo negatívnu. Tu mi sedí diplomatická odpoveď, že najväčším ocenením pre mňa je spokojnosť investora a našich zamestnancov. A takých stavieb v našej histórii bolo veľa.


                               Rezidencia Cassovar v Košiciach

Chemkostav má svoje pobočky aj v zahraničí, ako sa vám darí presadzovať na zahraničných trhoch a v cudzom prostredí?

- V súčasnosti pôsobíme v Českej republike a na Ukrajine. V Čechách pracujeme na projekte „Odkanalizovanie povodia rieky Dyje“ a za východnými hranicami staviame základnú školu v Čope, resp. elektráreň pri Donecku. V oboch štátoch máme zaregistrované firmy, ktoré majú vybudované vlastné štruktúry. Pracujú tam samostatne a materskú spoločnosť na Slovensku využívajú hlavne pre garancie či už bankové, alebo firemné. Metodicky sú tieto naše pobočky riadené z Michaloviec.

Patríte medzi spoločnosti, ktoré vzdelávajú vlastných zamestnancov, je o vás známe, že výdatne podporujete športové a kultúrno – spoločenské aktivity v regióne Zemplína.

- Starostlivosť a investovanie do výchovy vlastných zamestnancov sa vypláca. Túto filozofiu razíme v našej spoločnosti od jej vzniku. Chceme, aby sa dlhodobo stal Chemkostav, a.s., synonymom zdravej a dobre fungujúcej stavebnej firmy. K dobre prosperujúcej spoločnosti patrí aj podpora kultúrno – spoločenských aktivít v rámci regiónu, ale aj Slovenska. Našou pýchou však je hádzanársky klub žien Iuventy Michalovce, ktorý patrí dlhoročne k špičke tohto športu na území Česko – Slovenska. Sme radi, že tomuto klubu sa nám podarilo vytvoriť na naše pomery špičkové podmienky. Chemkostav ARÉNA je tohto príkladom. Pokiaľ sa bude našej firme dariť, o budúcnosť tohto klubu nemusíme mať obavy.

rozhovor pripravila Magda HABUROVÁ


                              Obytný súbor v Bratislave