Ing. T. Mačuga: „Som rád, že sa na výstavbe TESCA podieľali aj sečovské firmy“

Zdroj: Sečovčan, M. Javorský
Zverejnené: 1.11.2011

V polovici novembra (15.) obchodný reťazec Tesco slávnostne otvorilo v Sečovciach svoju 109. prevádzku na Slovensku. Pásku prestrihli (zľava): predseda predstavenstva spoločnosti Chemkostav Ing. Tibor Mačuga, manažérka supermarketu Nóra Buhajová a primátor Mesta Sečovce MVDr. Jozef Gamrát.
Ing. T. Mačuga: „Som rád, že sa na výstavbe TESCA podieľali aj sečovské firmy“
Pri príležitosti otvorenia TESCA sme niekoľko otázok položili konateľovi realitno-developerskej spoločnosti AHA spol. s r.o. a predsedovi predstavenstva spoločnosti Chemkostav Michalovce Ing. Tiborovi Mačugovi.

• Kto pripravoval tento projekt?
Realitno-developerská  spoločnosť AHA spol.s r.o., ktorá odkúpila schátralé budovy a pozemky od súkromných vlastníkov. Stavbu realizovala akciová spoločnosť Chemkostav Michalovce. Túto firmu si v elektronickej aukcii vybral investor, t.j. Tesco.
• Kedy vznikla myšlienka postaviť v Sečovciach tento supermarket?
Bolo to na prelome rokov 2007 a 2008. Mal som s týmto investorom veľmi dobrý vzťah. Spoločnosť Chemkostav dovtedy  postavila pre Tesco asi desať hypermarketov. Boli vo väčších mestách. Bolo to však obdobie, kedy Tesco začalo stavať aj v menších mestách a to verzie tisíc metrov štvorcových a menej,  predajnej plochy. Samozrejme, že tohto investora som chcel priviesť aj do Sečoviec. Teší ma, že sa to podarilo.
• Kedy sa začala jeho výstavba? Po zrealizovaní preložky plynu, ktorý prechádzal staveniskom. Práce na samotnej stavbe začali 14. júla tohto roku. Termíny výstavby pre tohto investora sú vždy veľmi krátke. Na túto stavbu mal Chemkostav 14 týždňov.
 Dielo sa podarilo. Som rád, že sa na výstavbe TESCA podieľali aj sečovské firmy: Sopklima, Rovex, Frajkor a Rios. Všetky tieto domáce firmy ukázali, že máme šikovných remeselníkov.
Teší ma, že touto investíciou sme zrevitalizovali aj časť ulice Družstevnej.
• Čím je Tesco špecifické, resp. čím sa odlišuje od iných prevádzok?
Tento typ supermarketu je zameraný na potraviny a drogériu.  Ostatný sortiment je v minimálnych množstvách. Myslím, že pre naše mesto bol potrebný, aby bola konkurencia, aby bol tlak na cenu. Pre spotrebiteľa je to dobrá správa.
• Vďaka supermarketu Tesco „ožili“ doposiaľ nevyužité pozemky, na ktorých kedysi stáli skleníky a klasické budovy výrobných prevádzok. Čo sa vybuduje pri tomto supermarkete? Na voľných pozemkoch sme v začiatkoch plánovali postaviť dva obytné domy. Prieskum, bohužiaľ, ukázal, že Sečovce nemajú potenciál na predaj resp. kúpu privátnych bytov. Preto tieto pozemky budú rozdelené na tri stavebné parcely a budú ponúknuté na predaj pre výstavbu rodinných domov.
• Neodpustím si otázku v súvislosti s petíciou, v ktorej niektorí občania mesta vyjadrili výhrady k dopravnému napojeniu Tesca... Úprimne som rád, že táto kauza je, viac-menej, za nami. Nechcem to komentovať. Teší ma, že sa našlo riešenie, ktoré vyhovuje všetkým. V prvom rade by som sa chcel aj touto cestou poďakovať pánovi primátorovi, že celú záležitosť dokázal ustáť. Klobúk dole pred nováčikom v komunálnej politike.
• Plánuje vaša spoločnosť nejaký ďalší projekt na území nášho mesta?
Už v minulosti som si veľmi prial doviesť do Sečoviec investíciu, ktorá by pomohla riešiť nelichotivú situáciu v zamestnanosti. Začali sme hľadať vhodnú lokalitu a investora. Našli sme ho v nemeckom partnerovi, ktorý chcel preniesť svoju výrobu z Čiech na Slovensko. Táto firma by zamestnala cca 100-120 pracovníkov v zámočníckej výrobe. Po mojich posledných skúsenostiach s investíciou pri Tescu som od ďalších aktivít upustil.


Tesco dlhodobo buduje vzťahy s domácimi dodávateľmi a pre jednotlivé prevádzky zabezpečuje výrobky od lokálnych výrobcov. V supermarkete bude rozvoniavať pečivo z pekárne MEDIPEK, s.r.o., Kráľovský Chlmec. Pekáreň ponúka až 22 druhov výrobkov. Spoločnosť Tesco Stores SR, a.s., člen Zväzu obchodu a cestovného ruchu SR, vstúpila na slovenský trh v roku 1996. V súčasnosti prevádzkuje 109 obchodov, z toho 5 obchodných domov, 16 expresov, 56 hypermarketov, z toho 5 Extra, 32 supermarketov a 17 čerpacích staníc. Prevádzkuje dve distribučné centrá na potraviny v Beckove a v Prešove a štyri obchodné centrá Galéria v Bratislave-Lamači, Trnave, Nitre a Dunajskej Strede. So svojimi vyše 9 000 zamestnancami patrí spoločnosť Tesco k najväčším súkromným zamestnávateľom na Slovensku. Základom filozofie spoločnosti je poskytnúť zákazníkovi najvyššiu kvalitu za najlepšiu cenu a stať sa obchodom pre všetkých. (rek.) M. Javorský, Snímka: (autor)