VVS úspešne ukončila projekt vodovodu a kanalizácie v povodí Torysy

Zdroj: TASR
Zverejnené: 26.10.2011
Prešov 26. októbra (TASR) – Východoslovenská vodárenská spoločnosť, a.s., Košice (VVS) úspešne ukončila realizáciu projektu \"Prešov – pitná voda a kanalizácia v povodí rieky Torysa. Jeho cieľom bolo zvýšiť napojenosť obyvateľstva na verejný vodovod a kanalizáciu.
\"Je to veľká oblasť, ktorá sa ťahá v podstate od Hrašovíka smerom po Tichý Potok, je to vlastne povodie rieky Torysa. V celom projekte je zahrnutých 37 obcí a štyri mestá. Projekt stál vyše 66,6 milióna eur,\" uviedol dnes na stretnutí s novinármi investičný riaditeľ VVS Róbert Hészely. Dodal, investície na realizáciu išli zo štátneho rozpočtu, vlastných zdrojov a z eurofondov
Samotná výstavba sa rozbehla až v júni 2007. Hészely konštatoval, že práce trvali štyri roky a po ich ukončení bude mať možnosť takmer 25.000 ľudí napojiť sa na verejný vodovod a približne 20.000 ľudí na kanalizáciu.
V rámci projektu bolo vybudovaných 151 kilometrov vodovodnej siete, pričom sa postavilo 19 vodojemov a pribudlo vyše 5000 nových vodovodných prípojok. Dĺžka splaškovej kanalizačnej siete je 137 kilometrov, pričom 10,5 kilometra mohli vďaka projektu zrekonštruovať. V tejto sieti vybudovali 4300 prípojok a zrekonštruovali päť čistiarní odpadových vôd.
\"V rámci projektu bolo vybudovaných dovedna 75 stavieb, z toho 63 je už dnes právoplatne skolaudovaných. Počítame, že zvyšných 12 skolaudujeme do konca tohto roka,\" doplnil investičný riaditeľ.
Jedným z dodávateľov prác bola spoločnosť Chemkostav, a.s., Michalovce. Predseda predstavenstva spoločnosti Tibor Mačuga konštatoval, že išlo o rozsiahly a náročný projekt, a preto sa nevyhli ani problémom. \"V povodí Torysy nám robili problémy napríklad povodne. Stalo sa napríklad, že sme išli realizovať stavbu, podľa platnej dokumentácie, ale medzičasom si na tomto mieste rieka urobila nové koryto,\" povedal Mačuga.
Zrealizovanie tohto projektu bude mať významný prínos aj pre mesto Prešov. Primátor Pavel Hagyari konštatoval, že takýto náročný zámer by samospráva jednoucho nemohla zrealizovať. Teraz vyrieši problémy s kanalizáciou, s ktorými mesto i obyvatelia zápasili aj 25 rokov.
Zdôraznil, že je potrebné riešiť odkanalizovanie ďalších regiónov na Slovensku, k čomu sa zaviazala vláda v zmluve s Európskou komisiou. \"Celé Slovensko by malo byť odkanalizované do roku 2015, cez samosprávy. Samosprávam hrozia pokuty, čo nám výrazne môže sťažiť náš ekonomický život. My nemáme možnosť to ovplyvniť jednoducho preto, že naše príjmy nie sú také veľké,\" povedal Hagyari. Pripomenul, že vláda by sa preto mala snažiť, aby aj ďalšie zdroje, napríklad z eurofondov, smerovali do tejto oblasti.