Slnečnice

Zdroj: 4Style
Healthy Living
Zverejnené: 1.4.2014
Určite ste sa už aj vy dopočuli o novej mestskej štvrti v Bratislave – o Južnom Meste. Tento projekt je v súčasnosti jedným z najrozsiahlejších a najdrahších rezidenčno-multifunkčných projektov na Slovensku vôbec. Minulý rok získal projekt Slnečnice aj svoju prvú reálnu podobu. A tá skutočne oslnila.

Južné Mesto vyjde spoločnosť Cresco Group približne na 1,6 miliardy eur! Stavať sa bude vo viacerých fázach a my máme jej prvú etapu úspešne za sebou. Za tú chvíľu sa stihol projekt Slnečnice stať Bytovým domom roka 2013 prestížneho ocenenia „Stavba roka“, finalistom prestížnych ocenení CE∙ZA∙AR 2013 či Ceny Dušana Jurkoviča a takisto získal 1. cenu za architektúru časopisu ARCH 2013! Spoločnosť Chemkostav, a.s.   Michalovce, ktorá realizovala časť projektu Slnečnice, vystupovala ako generálny dodávateľ výstavby troch bytových domov, prepojených oddychovou zónou. Komplexná výstavba bytových domov bola súčasťou projektu

Južné mesto, zóna C1 – 2. etapa, ktorý bol zmluvne rozdelený na dve etapy, konkrétne SO 01 – Doskový dom, SO 03 – Mestské vily – juh a infraštruktúra, so začiatkom realizácie v júli 2011, a neskôr realizovaný objekt SO 02 – Mestské vily – sever, s ukončením prác v apríli 2013. Poďme sa teraz bližšie pozrieť, aké je to bývať v najoceňovanejšej stavbe roka 2013. Cieľom bolo predovšetkým vytvoriť priateľský komunitný štýl bývania v príjemnom prostredí a za rozumnú cenu. Ide o moderné a príjemné bývanie s ľahkou dostupnosťou do centra, kde jeho obyvatelia nájdu všetko, čo potrebujú. Súčasťou projektu je bezproblémové parkovanie, detské ihriská a športoviská. Svojou rozlohou i urbanistickými ambíciami ide o jeden z najväčších mestských rozvojových projektov v Bratislave. Čo nám teda ponúka? Energeticky sú Slnečnice nenáročná stavba s modernou architektúrou a využitím prírodných materiálov. 1. etapa projektu Slnečnice ponúka 71 radových domov a 200 bytov. Základným konceptom bytových domov je západný doskový dom a dva páry mestských víl na spoločnej podnoži. V doskovom dome sa nachádzajú prevažne menšie byty, v mestských vilách zase byty strednej kategórie. Najkvalitnejšie byty sú na ustúpených strešných podlažiach. Na prízemí sa nachádzajú átriové byty s vlastným vstupom z terénu a veľkými predzáhradkami s bráničkou priamo do lesa. Spoločným menovateľom všetkých bytov sú balkóny a terasy. Balkóny disponujú pohyblivými paravánmi, ktoré zabezpečujú ochranu pred slnkom a intimitu. Základy bytov stoja na železobetónových základových roštoch s pilotami, resp. základovými pásmi v kombinácii so železobetónovými pätkami. Nosný systém tvorí železobetónový skelet vytvorený stenovými nosnými stĺpmi v suteréne a na prízemí a skeletový systém s výplňovým murivom vo vyšších podlažiach. Steny sú obvodové – nosné steny a priečky sú z muriva alebo opäť železobetónu, niektoré deliace a inštalačné steny zo sadrokartónu. Nosná konštrukcia schodiska je zo železobetónu, nášľapná vrstva zasa z keramickej dlažby alebo povlakovej krytiny. Jednoplášťová plochá DUO strecha je izolovaná vrstvami, fóliovou krytinou a štrkovým zásypom. Vonkajšie fasády sú zabezpečené zatepľovacím systémom – expandovaným polystyrénom, minerálnou vlnou a fasádnou silikátovou omietkou. 

Pokračovanie na: http://issuu.com/zsak/docs/4style_april