Slnečnice – byty: Takto má vyzerať nová zóna

Zdroj: Ľuboš Mistrík / Trend
Zverejnené: 2.5.2013

Rande s realitou.
Byty na okraji Petržalky ponúkajú veľa miesta aj dobrých nápadov (pohľad redakcie)

 „Tak smrdí tá čistička alebo nie?“ To je pre veľkú časť kupujúcich a ešte väčšiu časť diskutujúcich kľúčová otázka pri novej obytnej zóne Slnečnice vyrastajúcej na okraji bratislavskej Petržalky. Blízkosť čističky odpadových vôd je najvytýkanejšou skutočnosťou celého projektu a každý má na to svoj názor. Portál TRENDreality.sk si myslí, že pravda príde až po roku obývania projektu. Vtedy budú môcť obyvatelia zóny povedať, či smrdí alebo nie. Slnečnice si však zaslúžia omnoho viac pozornosti.

Keď developerská spoločnosť Cresco uprostred realitného boomu ohlásila megaprojekt South City na južnom okraji Petržalky, hovorila o alternatíve k bývaniu v panelákoch, o veľkej zástavbe a kvalitnej architektúre. Dnes je trh niekde inde a inde sú aj developeri. Slnečnice sú prvou fázou plánovanej zástavby medzičasom premenovanej na Južné mesto. Prišli do lokality na okraji mesta uprostred poľa. Na druhej strane blízko k hrádzi, lesíku a s dobrou dostupnosťou na všetky smery. Úlohy premeniť lokalitu na obytnú zónu sa zhostil investor nadmieru dobre.

Keďže Slnečnice sa skladajú z dvoch častí – bytovej a radovej zástavby rodinných domov, budeme sa teraz venovať len bytom. Radová zástavba v zadnej časti projektu dostane miesto neskôr.

Uprostred poľa so cťou
Rande s realitou je často o očakávaniach. Tak nás dokážu novostavby príjemne alebo nepríjemne prekvapiť. Do Slnečníc sme však šli bez predsudkov, zvedaví čo na bývalom poli nájdeme. Cresco vybudovalo veľkú zónu, pozdĺž zrekonštruovanej cesty postavilo bytové domy a až za nimi radové. Tesne pred projektom stojí novovybudovaná zastávka MHD, pri ňom malý lesík, tesne za ním zasa obľúbená dunajská hrádza. Byť prvým v poli je nevďačné, tu sa to však podarilo eliminovať.

Rovnako nemáte uprostred zóny pocit, že ste v Petržalke, krikľavé paneláky sú ďaleko a tento dojem ešte umocní neskoršia zástavba vedľa aj oproti, namiesto umelého kopca. Na druhej strane sa bude v okolí ešte dlhé roky stavať. Dopravná dostupnosť po oboch petržalských ťahoch je bezproblémová, zápchy tradične začínajú počas špičky na mostoch cez Dunaj. Projekt má jednu typickú nevýhodu zástavby na zelenej lúke – nič okrem natrhania púpav nevybavíte pešo. Časom sa však aj toto zmení, nakoľko jeden bytový dom ponúka občiansku vybavenosť a záujem obyvateľov postupne priláka menšie služby, či potraviny. Najmä s príchodom ďalších etáp.

Celkový urbanizmus je príkladný. Bytovky nemajú tuctový vzhľad ani nepôsobia lacno. Príjemná je ich nízka výška, ako aj vzdialenosť od hlavnej cesty. Chválime spoločné vonkajšie priestory i dotvorenie krajinnej architektúry, kde všetko k sebe pasuje. Futbalové ihrisko spojené s basketbalovým, detské preliezky, množstvo zelených plôch, lavičiek i jednoduchý prístup do lesa a na hrádzu. Takto má vyzerať nová obytná zóna. V západných veľkomestách nič výnimočné, na Slovensku klobúk dole.

Dobré nápady aj dispozície
Slnečnice ponúkajú približne 200 bytov v piatich domoch. Majú rôzne veľkosti, bytovka pozdĺž hlavnej cesty do Rusoviec prináša menšie jednotky, v ostatných možno nájsť aj výrazne väčšie. Cenovka dosahuje úrovne od 1 800 po približne 2-tisíc eur za štvorcový meter, celkové ceny siahajú od 60- po viac než 150-tisíc eur. V bytoch zariadených v štandarde sme nenašli žiadne anomálie. Dispozície sú triezve a nevidno plytvanie, práve naopak.

V projekte možno nájsť dvojizbové byty s výmerou niečo vyše 50 m2, ako aj trojizbové pri typicky panelákových 65 až 76 štvorcových metroch. Myslelo sa na detaily, pri vstupe do bytov si máte kde odložiť kabát aj topánky, domový vrátnik je na správnom mieste, celková ergonómia nevyrušuje. Menšou výčitkou je plocha terás a balkónov – myslíme si, že trojizbový byt s výmerou 65 m2, kde je klient citlivejší na cenu, nepotrebuje 25 m2 balkón. Radšej sa mohla v rámci možností nafúknuť obytná plocha či postaviť menší balkón a dosiahnuť tak nižšia konečná cena.

Veľa svetla
Netradičné sú byty s predzáhradkami, ktoré sú vypredané. Svedčia o invenčnosti developera a architekta, kancelárie Compass. Na prízemí niektorých domov susediacich s lesíkom totiž vytvorili 1,2- až 2-árové záhrady, kde je ilúzia bývania ďaleko od mesta dokonalá. Uprostred väčších bytov navyše vznikol veľký svetlík s terasou tak, aby bol v byte dostatok denného svetla.

V Slnečniciach sme boli za jasného slnečného dňa, no nielen to prispelo k jasnému dojmu. Aj inak tmavé chodby uprostred bytových novostavieb sú tu vďaka svetlíkom na streche prechádzajúcim všetkými poschodiami presvetlené, rovnako ako podzemné garáže. Tie sa nachádzajú čiastočne v podzemí a čiastočne na povrchu, za čo vďačia prirodzenému dennému svetlu. Jedno státie stojí 12-tisíc eur s DPH, spádovanie je ukážkové (viac v pohľade odborníka). Aj pivnice sú murované, hoci by im neškodilo omietnutie a najmä zaradenie priamo do ceny bytu. Priplácať za pivnicu sa dnes už v strednej triede nenosí.

Úvodná fáza Južného mesta patrí medzi to najlepšie v bratislavských novostavbách. Nepostrehli sme problémy s kvalitou, urbanizmus aj priestrannosť verejných plôch je veľmi slušná a rovnaké poteší malé deti aj oko rodičov. Ku cti patrí aj to, že developer postavil futbalové ihrisko, ktoré od začiatku sľuboval na vizualizáciách. Sľúbené umelé jazierko po rozhovoroch s budúcimi obyvateľmi zmenil na detské ihrisko. Diskutabilnou témou môže byť lokalita – pre niekoho ideálna, pre iného nie. A čo tá čistička? V čase našej, opakovanej, návštevy ju v zóne cítiť nebolo.